Provisional results

International Tour of Rhodes Category: UCI 2.2
Organizer: Cycling Club ‘’Rodilios’’ & Sports Tours Hellas Date: 27.3.2022
Course: Rhodes > Maritsa, 150,2 km Average speed: 39,191 km/h
# Bib   Name Nat. Code Team Time Gap control
1 76 u HEMING Miká GER ATT ATT Investments 3:49:57
2 231 u ANDERSEN Kasper DEN HBA Hagens Berman Axeon 3:49:57 +0:00
3 52   PERON Andrea ITA TNN Team Novo Nordisk 3:49:57 +0:00
4 112   BENDIXEN Louis DEN TCO Team Coop 3:49:57 +0:00
5 34   BAUER Dominik GER LKH Team Lotto - Kern Haus 3:49:57 +0:00
6 121   DAL-CIN Matteo CAN TOR Toronto Hustle 3:49:57 +0:00
7 241   GRAND Antoine FRA Corbas Lyon Metropole 3:49:57 +0:00 photo finish
8 61   GUERIN Alexis FRA VBG Team Vorarlberg 3:49:57 +0:00 photo finish
9 242   GUILLONNET Adrien FRA Corbas Lyon Metropole 3:49:57 +0:00
10 67   MEILER Lukas GER VBG Team Vorarlberg 3:49:57 +0:00
11 236 u ROMEO ABAD Ivan ESP HBA Hagens Berman Axeon 3:49:57 +0:00
12 64   REUTIMANN Matthias SUI VBG Team Vorarlberg 3:49:57 +0:00
13 222   MILTIADIS Andreas CYP CYP National Team of Cyprus 3:49:57 +0:00
14 41   ROED Torbjorn Andre NOR Yoeleo Test Team pb 4MIND 3:49:57 +0:00
15 221   AGROTIS Alexandros CYP CYP National Team of Cyprus 3:49:57 +0:00
16 232 u BARBOSA Diogo POR HBA Hagens Berman Axeon 3:49:57 +0:00
17 32 u DREßLER Luca GER LKH Team Lotto - Kern Haus 3:49:57 +0:00
18 115   DREGE André NOR TCO Team Coop 3:49:57 +0:00 photo finish
19 155 u THOMSEN Frederik DEN Team IBT-BH Carl Ras 3:49:57 +0:00 photo finish
20 62   ZOIDL Riccardo AUT VBG Team Vorarlberg 3:49:57 +0:00
21 77 u CAMRDA Karel CZE ATT ATT Investments 3:49:57 +0:00
22 243   MADSSTUEN Asbjorn NOR Corbas Lyon Metropole 3:49:57 +0:00
23 74   TYRPEKL Karel CZE ATT ATT Investments 3:49:57 +0:00
24 71   PETRUŠ Jiří CZE ATT ATT Investments 3:49:57 +0:00
25 103 u SCOTT Jared USA Aevolo 3:49:57 +0:00
26 65   STÜSSI Colin Chris SUI VBG Team Vorarlberg 3:50:06 +0:09
27 116 u SVESTAD-BÅRDSENG Embret NOR TCO Team Coop 3:50:14 +0:17
28 36 u GEßNER Jakob GER LKH Team Lotto - Kern Haus 3:50:14 +0:17
29 106 u KLEIN Tobias USA Aevolo 3:50:21 +0:24
30 251   ILIAS Periklis GRE Kronos Nikaias C.C 3:50:37 +0:40
31 33 u TARLTON Alexander GER LKH Team Lotto - Kern Haus 3:50:39 +0:42
32 31   KOCH Christian Maximilian GER LKH Team Lotto - Kern Haus 3:53:20 +3:23
33 215   REIßIG Patrick GER PBS Maloja Pushbikers 3:53:20 +3:23
34 262 u RAßMANN Frederik GER TDA Team Dauner | Akkon 3:53:20 +3:23
35 113 u FELDMANN Karsten Larsen NOR TCO Team Coop 3:54:04 +4:07
36 214   MEO Felix James NZL PBS Maloja Pushbikers 3:54:06 +4:09
37 261 u MESSERSCHMIDT Jonas Fabian GER TDA Team Dauner | Akkon 3:54:06 +4:09
38 154 u KLYVER Hjalmar SWE Team IBT-BH Carl Ras 3:54:06 +4:09
39 12 u MOUTSIOS Martinos GRE Rodilios C. C. 3:54:06 +4:09
40 54 u KOPECKÝ Matyáš CZE TNN Team Novo Nordisk 3:54:06 +4:09
41 73   JAKOUBEK Tomáš CZE ATT ATT Investments 3:54:06 +4:09
42 245   PAUCHARD Eliot FRA Corbas Lyon Metropole 3:54:06 +4:09
43 75   ŠTOČEK Matúš SVK ATT ATT Investments 3:54:06 +4:09
44 3   CHRISTOPOULOS-CHELLER Panagiotis GRE GRE National Team of Greece 3:54:06 +4:09
45 235 u LAVERICK Joseph GBR HBA Hagens Berman Axeon 3:54:06 +4:09
46 53   KUSZTOR Péter HUN TNN Team Novo Nordisk 3:54:06 +4:09
47 82   PSZCZOLARSKI Wojciech POL SKC Tufo - Pardus Prostejov 3:54:06 +4:09
48 233 u DRAGE Jack NZL HBA Hagens Berman Axeon 3:54:06 +4:09 photo finish
49 263   MUNTON Byron RSA TDA Team Dauner | Akkon 3:54:06 +4:09 photo finish
50 246 u THOMASSIN Maxime FRA Corbas Lyon Metropole 3:54:06 +4:09
51 81   GRUBER Pavel CZE SKC Tufo - Pardus Prostejov 3:54:12 +4:15
52 217   DAVIS Corey USA PBS Maloja Pushbikers 3:54:12 +4:15
53 156 u RONHEDE Thorolf DEN Team IBT-BH Carl Ras 3:57:01 +7:04
54 295   SCHUURMANS Luuk NED Global Cycling Team 3:59:51 +9:54
55 291 u DUIJVESTEIJN Roy NED Global Cycling Team 3:59:51 +9:54
56 252   BOUGLAS Georgios GRE Kronos Nikaias C.C 4:00:05 +10:08
57 2   CHRISTAKOS Dimitrios GRE GRE National Team of Greece 4:00:05 +10:08
58 223 u PAVLIDES Konstantinos CYP CYP National Team of Cyprus 4:00:08 +10:11
59 51   BEADLE Hamish NZL TNN Team Novo Nordisk 4:00:08 +10:11
60 45   MAERTENS Clément FRA Yoeleo Test Team pb 4MIND 4:00:08 +10:11
61 4 u DRAKOS Nikolaos Michail GRE GRE National Team of Greece 4:00:08 +10:11
62 125 u SITTLINGTON Ethan CAN TOR Toronto Hustle 4:00:12 +10:15
63 7 u ARVANITOU Nikiforos GRE GRE National Team of Greece 4:02:02 +12:05
64 42   COTE Nicolas CAN Yoeleo Test Team pb 4MIND 4:02:04 +12:07
65 281   KOVALIOVAS Edgaras LTU VCT Voltas Cycling Team 4:02:04 +12:07
66 23 u VANČO Tobias SVK DKB Dukla Banska Bystrica 4:02:04 +12:07
67 24 u UNGVARSKÝ Lukáš SVK DKB Dukla Banska Bystrica 4:02:04 +12:07
68 124   OBRAND Jeremy CAN TOR Toronto Hustle 4:02:08 +12:11
69 224 u PHILOKYPROU Christos CYP CYP National Team of Cyprus 4:02:08 +12:11
70 264 u GEHRKE Paul GER TDA Team Dauner | Akkon 4:02:08 +12:11
71 44   GOODFELLOW William CAN Yoeleo Test Team pb 4MIND 4:02:08 +12:11
72 26   CHREN Martin SVK DKB Dukla Banska Bystrica 4:02:08 +12:11
73 255   GKAZONIS Petros GRE Kronos Nikaias C.C 4:02:08 +12:11
74 56   DE KEIJZER Gerd NED TNN Team Novo Nordisk 4:02:08 +12:11
75 293 u DROST Melvin NED Global Cycling Team 4:02:08 +12:11
76 213   FORTIN Filippo ITA PBS Maloja Pushbikers 4:02:08 +12:11 photo finish
77 6   KASTRANTAS Charalampos GRE GRE National Team of Greece 4:02:08 +12:11 photo finish
78 37 u ABT Cedric GER LKH Team Lotto - Kern Haus 4:02:08 +12:11
79 211 u BENZ-KUCH Max GER PBS Maloja Pushbikers 4:02:08 +12:11
80 66   THALMANN Roland SUI VBG Team Vorarlberg 4:02:08 +12:11
81 86   PETR Ondřej CZE SKC Tufo - Pardus Prostejov 4:02:08 +12:11 photo finish
82 265 u URY Noé LUX TDA Team Dauner | Akkon 4:02:08 +12:11 photo finish
83 254   MAVRIKAKIS Michail GRE Kronos Nikaias C.C 4:02:08 +12:11
84 153 u THOROE-HANSEN Nicholas DEN Team IBT-BH Carl Ras 4:02:08 +12:11
85 151 u NJOR Marckus DEN Team IBT-BH Carl Ras 4:02:08 +12:11
86 35 u SCHRAG Daniel GER LKH Team Lotto - Kern Haus 4:02:08 +12:11
87 216   RUDYS Paul GER PBS Maloja Pushbikers 4:02:08 +12:11
88 267 u GATHEMANN Albert GER TDA Team Dauner | Akkon 4:02:28 +12:31
89 294   VAN DEN BERGE Floris-Jan NED Global Cycling Team 4:10:30 +20:33
90 152 u KASPERSEN Kasper DEN Team IBT-BH Carl Ras 4:10:30 +20:33
91 55   IRVINE Declan AUS TNN Team Novo Nordisk 4:10:30 +20:33
92 101 u WIENKE Brooks USA Aevolo 4:10:30 +20:33
93 104 u WARREN Matthew USA Aevolo 4:10:30 +20:33
94 157 u OLSEN Rasmus DEN Team IBT-BH Carl Ras 4:10:30 +20:33
95 1   BOUTOPOULOS Georgios GRE GRE National Team of Greece DNF
96 21   BASKA Erik SVK DKB Dukla Banska Bystrica DNF
97 27   TYBOR Patrik SVK DKB Dukla Banska Bystrica DNF
98 63   MEILER Martin GER VBG Team Vorarlberg DNF
99 92 u FAGERSTRÖM Ludvig SWE Sweden Cycling academy DNF
100 126   VARABEI Anton CAN TOR Toronto Hustle DNF
101 127   KALICHMAN Daniel CAN TOR Toronto Hustle DNF
102 244   MALBREIL Romain FRA Corbas Lyon Metropole DNF
103 247   WAIS Ahmad Badreddin SYR Corbas Lyon Metropole DNF
104 256 u SKYLODIMOS Christos GRE Kronos Nikaias C.C DNF
105 257 u KAROUSOS Alexandros GRE Kronos Nikaias C.C DNF
106 282   DŽERVUS Darijus LTU VCT Voltas Cycling Team DNF
107 286   TALACKA Lukas LTU VCT Voltas Cycling Team DNF
108 5   TZORTZAKIS Polychronis GRE GRE National Team of Greece DNS
109 46 u MASSE Zed Olivier CAN Yoeleo Test Team pb 4MIND DNS
110 141 u COLLINS Dalton USA XSU Xspeed United Continental DNS
111 145 u SILLANKORVA Jaakko FIN XSU Xspeed United Continental DNS
112 147   GONÇALVES Bernardo POR XSU Xspeed United Continental DNS