Provisional results

Belgrade Banjaluka 2022 Category: UCI 2.1
Organizer: Association of Sport, Cycling federation of Serbia and Cycling federation of Republika Srpska Date: 17.4.2022
Course: Derventa > Banjaluka, 155 km Average speed: 48,564 km/h
# Bib   Name Nat. Code Team Time Gap control
1 254   GOEMAN Andreas BEL TIS Tarteletto - Isorex 3:11:30
2 22   STOSZ Patryk POL VOS Voster ATS Team 3:11:30 +0:00 photo finish
3 124   RUDYK Bartosz POL SWT Santic - Wibatech 3:11:30 +0:00 photo finish
4 255   RELAES Jacob BEL TIS Tarteletto - Isorex 3:11:30 +0:00 photo finish
5 211   DI FELICE Francesco ITA GAL Gallina Ecoteh Lucchini 3:11:30 +0:00 photo finish
6 101   AUER Daniel AUT WSA WSA KTM Graz P/B Leomo 3:11:30 +0:00 photo finish
7 36 u FOLTÁN Adam SVK DKB Dukla Banska Bystrica 3:11:30 +0:00 photo finish
8 173   FORTIN Filippo ITA PBS Maloja Pushbikers 3:11:30 +0:00 photo finish
9 67   HORVAT Žiga SLO ADR Adria Mobil 3:11:30 +0:00
10 61   PER David SLO ADR Adria Mobil 3:11:30 +0:00
11 73   POTOČKI Viktor CRO LGS Ljubljana Gusto Santic 3:11:30 +0:00 photo finish
12 24   KOSTANSKI Mateusz POL VOS Voster ATS Team 3:11:30 +0:00 photo finish
13 2   BANASZEK Alan POL MSP HRE Mazowsze Serce Polski 3:11:30 +0:00 photo finish
14 202 u BIANCALANI Andrea ITA BTC Beltrami Tsa Tre Colli 3:11:30 +0:00
15 251   MARCHAND Gianni BEL TIS Tarteletto - Isorex 3:11:30 +0:00
16 62   HOČEVAR Kristjan SLO ADR Adria Mobil 3:11:30 +0:00
17 122   PEKALA Piotr POL SWT Santic - Wibatech 3:11:30 +0:00
18 65   JARC Aljaž SLO ADR Adria Mobil 3:11:30 +0:00
19 6   KACZMAREK Jakub POL MSP HRE Mazowsze Serce Polski 3:11:30 +0:00
20 25   REKITA Szymon POL VOS Voster ATS Team 3:11:30 +0:00
21 4   BOGUSLAWSKI Marceli POL MSP HRE Mazowsze Serce Polski 3:11:30 +0:00
22 175   MEO Felix James NZL PBS Maloja Pushbikers 3:11:30 +0:00
23 23   MURIAS Jakub POL VOS Voster ATS Team 3:11:30 +0:00
24 123   PROC Bartlomiej POL SWT Santic - Wibatech 3:11:37 +0:07
25 5   BUDZINSKI Marcin POL MSP HRE Mazowsze Serce Polski 3:11:46 +0:16
26 105 u KERSCHBAUMER Leo AUT WSA WSA KTM Graz P/B Leomo 3:12:59 +1:29
27 81 u TURKULOV Luka SRB CTK Cycling Team Kranj 3:12:59 +1:29
28 114   KARIC Vedad BIH MKT Maridiana Kamen Team 3:12:59 +1:29
29 132 u MAKSIMOVIĆ Sergej BIH BIH Bosnia National Team 3:12:59 +1:29 photo finish
30 72 u MAČEK Matic SLO LGS Ljubljana Gusto Santic 3:12:59 +1:29 photo finish
31 212   BAUCE Davide ITA GAL Gallina Ecoteh Lucchini 3:12:59 +1:29
32 204 u FREDDI Matteo ITA BTC Beltrami Tsa Tre Colli 3:12:59 +1:29 photo finish
33 216 u CALZONI Walter ITA GAL Gallina Ecoteh Lucchini 3:12:59 +1:29 photo finish
34 63 u ŠPOLJAR Jaka SLO ADR Adria Mobil 3:12:59 +1:29
35 145   STANKOVIĆ Marko SRB SRB Serbia National Team 3:12:59 +1:29
36 87 u JEROMEL Vid SLO CTK Cycling Team Kranj 3:12:59 +1:29
37 46 u MULAGALEYEV Vladimir KAZ VSM Vino Sko Team 3:12:59 +1:29
38 226   FITZWATER Matias NZL ECT EuroCyclingTrips Pro Cycling 3:12:59 +1:29
39 76 u PEČNIK Teo SLO LGS Ljubljana Gusto Santic 3:12:59 +1:29
40 181 u LUBE Bernhard AUT URT Union Raiffeisen Radteam Tirol 3:12:59 +1:29
41 116   KLISURIĆ Steva SRB MKT Maridiana Kamen Team 3:12:59 +1:29
42 142   KALABA Dušan SRB SRB Serbia National Team 3:12:59 +1:29 photo finish
43 183   HOSP Jonas AUT URT Union Raiffeisen Radteam Tirol 3:12:59 +1:29 photo finish
44 14   PERCRULE Doriand FRA TND Team Novo Nordisk Development 3:12:59 +1:29 photo finish
45 141 u DJURIC Djordje SRB SRB Serbia National Team 3:12:59 +1:29 photo finish
46 111   BARAC Antonio CRO MKT Maridiana Kamen Team 3:12:59 +1:29 photo finish
47 165 u ŠTAJNAR Mihael SLO SLO National team Slovenia 3:12:59 +1:29 photo finish
48 42 u DOSTIYEV Ilkhan KAZ VSM Vino Sko Team 3:12:59 +1:29 photo finish
49 51   RAPP Jonas GER HAC Hrinkow Advarics 3:12:59 +1:29 photo finish
50 82 u VOVK Jaka SLO CTK Cycling Team Kranj 3:12:59 +1:29 photo finish
51 53   LODERER Timon GER HAC Hrinkow Advarics 3:12:59 +1:29
52 86   DRINOVEC Matej SLO CTK Cycling Team Kranj 3:12:59 +1:29
53 252   TEUGELS Lennert BEL TIS Tarteletto - Isorex 3:12:59 +1:29 photo finish
54 52   BOSCH Manuel AUT HAC Hrinkow Advarics 3:12:59 +1:29 photo finish
55 41   SEMENOV Alexandr KAZ VSM Vino Sko Team 3:12:59 +1:29
56 35 u KUBIŠ Lukáš SVK DKB Dukla Banska Bystrica 3:12:59 +1:29
57 162   ŽUMER Matic SLO SLO National team Slovenia 3:12:59 +1:29 photo finish
58 85 u MERTELJ Enej SLO CTK Cycling Team Kranj 3:12:59 +1:29 photo finish
59 172   REIßIG Patrick GER PBS Maloja Pushbikers 3:12:59 +1:29
60 27   GRABIS Mateusz POL VOS Voster ATS Team 3:12:59 +1:29
61 164   JENKO Robert SLO SLO National team Slovenia 3:13:04 +1:34
62 203   CIBRARIO Luca ITA BTC Beltrami Tsa Tre Colli 3:13:04 +1:34
63 127   SZOSTKA Pawel POL SWT Santic - Wibatech 3:13:04 +1:34
64 102 u GRATZER Alexander AUT WSA WSA KTM Graz P/B Leomo 3:13:04 +1:34 photo finish
65 75 u HRIBAR Jernej SLO LGS Ljubljana Gusto Santic 3:13:04 +1:34 photo finish
66 71 u AVBELJ Blaž SLO LGS Ljubljana Gusto Santic 3:13:04 +1:34
67 17   IRVINE Declan AUS TND Team Novo Nordisk Development 3:13:04 +1:34
68 201 u AIMONETTO Pietro ITA BTC Beltrami Tsa Tre Colli 3:13:04 +1:34
69 31 u LOHINSKÝ Filip SVK DKB Dukla Banska Bystrica 3:13:04 +1:34
70 13   MCQUERRY Justin USA TND Team Novo Nordisk Development 3:13:04 +1:34
71 186 u REITER Jakob AUT URT Union Raiffeisen Radteam Tirol 3:13:04 +1:34
72 47 u ROMANOV Igor KAZ VSM Vino Sko Team 3:13:04 +1:34
73 37   HARING Martin SVK DKB Dukla Banska Bystrica 3:13:04 +1:34
74 43 u ZHAPARULY Bauyrzhan KAZ VSM Vino Sko Team 3:13:04 +1:34
75 143   ILIĆ Ognjen SRB SRB Serbia National Team 3:13:04 +1:34
76 34   TYBOR Patrik SVK DKB Dukla Banska Bystrica 3:13:04 +1:34
77 26   PARMA Krzysztof POL VOS Voster ATS Team 3:13:15 +1:45
78 257   VERHOFSTADT Thibau BEL TIS Tarteletto - Isorex 3:13:15 +1:45
79 171   BICHLMANN Daniel GER PBS Maloja Pushbikers 3:13:15 +1:45
80 133 u SELIMOVIĆ Husein BIH BIH Bosnia National Team 3:13:15 +1:45
81 33 u ROVDER Pavol SVK DKB Dukla Banska Bystrica 3:13:15 +1:45
82 56   KONCZER Michael AUT HAC Hrinkow Advarics 3:13:22 +1:52 photo finish
83 106 u MARBLER Stefan AUT WSA WSA KTM Graz P/B Leomo 3:13:22 +1:52 photo finish
84 104   HANSEN Adam James AUS WSA WSA KTM Graz P/B Leomo 3:13:22 +1:52
85 121 u PETER Michael GER SWT Santic - Wibatech 3:13:22 +1:52
86 214 u PERANI Riccardo ITA GAL Gallina Ecoteh Lucchini 3:13:22 +1:52
87 253   EYSKENS Jeroen BEL TIS Tarteletto - Isorex 3:13:22 +1:52
88 126   SONNLEITNER Jonas GER SWT Santic - Wibatech 3:13:22 +1:52
89 3   BANASZEK Norbert POL MSP HRE Mazowsze Serce Polski 3:13:22 +1:52 photo finish
90 7   PAWLAK Tobiasz POL MSP HRE Mazowsze Serce Polski 3:13:22 +1:52 photo finish
91 174   RUDYS Paul GER PBS Maloja Pushbikers 3:13:22 +1:52
92 1   BANASZEK Adrian POL MSP HRE Mazowsze Serce Polski 3:13:52 +2:22
93 117 u DIVNIĆ Jovan SRB MKT Maridiana Kamen Team 3:13:52 +2:22
94 12   DE SOTA Nigel USA TND Team Novo Nordisk Development 3:13:52 +2:22
95 64   FILUTÁS Viktor HUN ADR Adria Mobil 3:14:05 +2:35
96 84 u ČERNE Andrej SLO CTK Cycling Team Kranj 3:14:17 +2:47
97 11 u BIETRY Sacha FRA TND Team Novo Nordisk Development DNS
98 113   BERTRAND Matteo ITA MKT Maridiana Kamen Team DNS
99 241   DANILOVIĆ Marko SRB FCM Ferei-CCN Metalac DNS
100 242   TOMIC Marko SRB FCM Ferei-CCN Metalac DNS
101 244 u RADMILAC Aleksa SRB FCM Ferei-CCN Metalac DNS
102 245 u WILCHES RAMOS Pablo Alejandro COL FCM Ferei-CCN Metalac DNS