Race  Trofej Poreča - Poreč Trophy | UCI 1.2 ME Provisional results   
Organizer  Meridiana Kamen Team          
Course  Poreč>Tar | 155,5 km        
Date  6.3.2022 39,534 km/h Time limit 8%  4:14:53  
Rank Bib   Name Country    Team Time PhotoFinish
1 94 Adrian LATOCHA GER RNR Rad-Net Rose Team 3:56:00
2 55 Dan Andrej TOMŠIČ SLO LGS Ljubljana Gusto Santic ''   PhotoFinish
3 193   Niklas JAGERSTAL SWE MSA Motala Aif Serneke Allebike ''   PhotoFinish
4 282 Jens BASSA NED Amsterdam Racing Academy +0:12
5 13   Steva KLISURIĆ SRB MKT Meridiana Kamen Team ''  
6 82 Jakob SCHMIDT GER PUS P & S Benotti ''  
7 173 Petr KELEMEN CZE SRA Swiss Racing Academy +0:19
8 266 Mihael ŠTAJNAR SLO mebloJOGI Pro-concrete ''   PhotoFinish
9 2 Iker BONILLO MARTIN ESP BCF Bardiani CSF Faizane' ''   PhotoFinish
10 221 Matiss KALVERSS LAT AQD Astana Qazaqstan Development Team +1:12
11 185 Lennart VOEGE GER SVL Saris Rouvy Sauerland Team ''  
12 162 Matevž GOVEKAR SLO TIR Tirol KTM Cycling Team ''  
13 205 Michael PETER GER SWT Santic-Wibatech ''  
14 196 Hugo LENNARTSSON SWE MSA Motala Aif Serneke Allebike ''  
15 65   Szymon TRACZ POL EFD EF Education - Nippo Development Team ''  
16 106 Fabian STEININGER AUT RSW Team Felbermayr Simplon Wels ''   PhotoFinish
17 225 Orken SLAMZHANOV KAZ AQD Astana Qazaqstan Development Team ''   PhotoFinish
18 165 Karel VACEK CZE TIR Tirol KTM Cycling Team ''   PhotoFinish
19 243   Giulio MASOTTO ITA COR Team Corratec ''   PhotoFinish
20 91 Pirmin BENZ GER RNR Rad-Net Rose Team ''   PhotoFinish
21 36   Žiga HORVAT SLO ADR Adria Mobil ''  
22 144 Maks CVJETIČANIN SLO CTK Cycling Team Kranj ''  
23 155   Marvin HAMMERSCHMID AUT HAC Hrinkow Advarics ''   PhotoFinish
24 261   Marko PAVLIČ SLO mebloJOGI Pro-concrete ''   PhotoFinish
25 224 Pablo SANCHEZ FRA AQD Astana Qazaqstan Development Team ''  
26 156   Rainer KEPPLINGER AUT HAC Hrinkow Advarics ''  
27 121   Maciej PATERSKI POL VOS Voster ATS Team ''  
28 63   Hijiri ODA JPN EFD EF Education - Nippo Development Team ''  
29 285 Max MOSMULLER NED Amsterdam Racing Academy ''  
30 44 Archie RYAN IRL JVD Jumbo-Visma Development Team ''  
31 273 Tom MAI GER Berthold Radteam ''  
32 143 Luka TURKULOV SRB CTK Cycling Team Kranj ''  
33 134 Petr HETFLEIŠ CZE ATT ATT Investments ''  
34 202   Jonas SONNLEITNER GER SWT Santic-Wibatech +1:14
35 275 Arthur LENNÉ GER Berthold Radteam ''  
36 93 Philipp GEBHARDT GER RNR Rad-Net Rose Team ''  
37 151   Jonas RAPP GER HAC Hrinkow Advarics ''  
38 31   David PER SLO ADR Adria Mobil ''  
39 145 Vid JEROMEL SLO CTK Cycling Team Kranj ''  
40 136 Michal ROTTER CZE ATT ATT Investments ''  
41 181 Julian BORRESCH GER SVL Saris Rouvy Sauerland Team ''  
42 214 Tobias John Ronald PERRY GBR HBA Hagens Berman Axeon ''   PhotoFinish
43 43 Axandre VAN PETEGEM BEL JVD Jumbo-Visma Development Team ''   PhotoFinish
44 104 Adrian STIEGER AUT RSW Team Felbermayr Simplon Wels ''   PhotoFinish
45 114   Franklin Alejandro CHACON ORTEGA VEN MAN Manuela Fundacion ''  
46 115   Sebastian MORA VEDRI ESP MAN Manuela Fundacion ''  
47 12 Jovan DIVNIĆ SRB MKT Meridiana Kamen Team ''   PhotoFinish
48 244   Manuel ZOBRIST SUI COR Team Corratec ''   PhotoFinish
49 281 Rindert BUITER NED Amsterdam Racing Academy ''  
50 111   Joan Marti BENNASSAR ROSSELLO ESP MAN Manuela Fundacion +2:52
51 226 Davide TONEATTI ITA AQD Astana Qazaqstan Development Team ''   PhotoFinish
52 212 Michael GARRISON USA HBA Hagens Berman Axeon ''   PhotoFinish
53 52   Žiga JERMAN SLO LGS Ljubljana Gusto Santic ''  
54 286 Joost NAT NED Amsterdam Racing Academy ''  
55 21   Daniel AUER AUT WSA WSA KTM Graz P/B Leomo ''  
56 25 Paul ROSEGGER AUT WSA WSA KTM Graz P/B Leomo ''  
57 215 Darren RAFFERTY IRL HBA Hagens Berman Axeon ''  
58 174 Ruben EGGENBERG SUI SRA Swiss Racing Academy +3:11
59 161 Florian LIPOWITZ GER TIR Tirol KTM Cycling Team ''  
60 216 Matthew RICCITELLO USA HBA Hagens Berman Axeon ''  
61 95 Moritz KRETSCHY GER RNR Rad-Net Rose Team ''  
62 81 Tom LINDNER GER PUS P & S Benotti ''  
63 51 Fabijan KRALJ SLO LGS Ljubljana Gusto Santic ''   PhotoFinish
64 35   Tilen FINKŠT SLO ADR Adria Mobil ''   PhotoFinish
65 183 Evan RUSSELL CAN SVL Saris Rouvy Sauerland Team ''  
66 124   Mateusz GRABIS POL VOS Voster ATS Team ''  
67 274   Toni FRANZ GER Berthold Radteam ''  
68 231 Freddy AVILA AVENDAÑO COL CTA Colombia Tierra De Atletas GW Shimano ''  
69 15   Matteo BERTRAND ITA MKT Meridiana Kamen Team ''  
70 4 Giulio PELLIZZARI ITA BCF Bardiani CSF Faizane' ''  
71 116 Daniel JIMENEZ MARTINEZ ESP MAN Manuela Fundacion ''  
72 66 Ethan VILLANEDA USA EFD EF Education - Nippo Development Team +6:07
73 206   Fabian SCHORMAIR GER SWT Santic-Wibatech ''  
74 142 Jaka VOVK SLO CTK Cycling Team Kranj ''  
75 103   Florian KIERNER AUT RSW Team Felbermayr Simplon Wels ''  
76 133 Jakub HAVRLANT CZE ATT ATT Investments ''  
77 123   Artur SOWINSKI POL VOS Voster ATS Team ''  
78 146   Leon ŠARC SLO CTK Cycling Team Kranj ''  
79 152   Manuel BOSCH AUT HAC Hrinkow Advarics ''  
80 291 Ben BARNETT GBR TND Team Novo Nordisk Development ''  
81 72   Liam BERTAZZO ITA PBS Maloja Pushbikers ''  
82 262   Matic ŽUMER SLO mebloJOGI Pro-concrete ''  
83 234   Rafael Steven PINEDA PINEDA COL CTA Colombia Tierra De Atletas GW Shimano ''  
84 73   Filippo FORTIN ITA PBS Maloja Pushbikers ''  
85 192 Lukas VERNERSSON SWE MSA Motala Aif Serneke Allebike ''  
86 113   Santiago MESA PIETRALUNGA COL MAN Manuela Fundacion ''  
87 292   Nigel DE SOTA USA TND Team Novo Nordisk Development ''  
88 105   Mario GAMPER AUT RSW Team Felbermayr Simplon Wels ''  
89 16   Lorenzo MARENZI CRO MKT Meridiana Kamen Team ''  
90 75   Philip WEBER GER PBS Maloja Pushbikers ''  
91 34   Nik ČEMAŽAR SLO ADR Adria Mobil ''  
92 33 Aljaž COLNAR SLO ADR Adria Mobil ''  
93 154   Jaka PRIMOŽIČ SLO HAC Hrinkow Advarics ''  
94 84 Luke WILK GER PUS P & S Benotti ''   PhotoFinish
95 92 Moritz CZASA GER RNR Rad-Net Rose Team ''   PhotoFinish
96 296 Nathan SMITH GBR TND Team Novo Nordisk Development ''  
97 186 Max-David BRIESE GER SVL Saris Rouvy Sauerland Team ''  
98 126   Krzysztof PARMA POL VOS Voster ATS Team ''  
99 232 Andres Libardo MANCIPE PUIN COL CTA Colombia Tierra De Atletas GW Shimano ''  
100 295   Doriand PERCRULE FRA TND Team Novo Nordisk Development ''  
101 194   Linus KVIST SWE MSA Motala Aif Serneke Allebike ''  
102 131   Tomáš BÁRTA CZE ATT ATT Investments ''  
103 163 Logan MCLAIN USA TIR Tirol KTM Cycling Team ''  
104 3 Martin MARCELLUSI ITA BCF Bardiani CSF Faizane' ''  
105 254 Maxime LHOMME SUI SUI Swiss National Team ''   PhotoFinish
106 64   Atsushi OKA JPN EFD EF Education - Nippo Development Team ''   PhotoFinish
107 222 Daniil PRONSKIY KAZ AQD Astana Qazaqstan Development Team ''  
108 153   Timon LODERER GER HAC Hrinkow Advarics ''  
109 6   Enrico ZANONCELLO ITA BCF Bardiani CSF Faizane' ''  
110 203   Bartlomiej PROC POL SWT Santic-Wibatech ''  
111 102   Josef DIRNBAUER AUT RSW Team Felbermayr Simplon Wels ''  
112 236   Nelson SOTO MARTINEZ COL CTA Colombia Tierra De Atletas GW Shimano ''  
113 204   Piotr PEKALA POL SWT Santic-Wibatech ''  
114 125 Damian PAPIERSKI POL VOS Voster ATS Team ''  
115 241   Dusan RAJOVIC SRB COR Team Corratec ''  
116 253 Dario LILLO SUI SUI Swiss National Team ''  
117 85   Immanuel STARK GER PUS P & S Benotti ''  
118 252   Ursin SPESCHA SUI SUI Swiss National Team ''  
119 191   Jacob AHLSSON SWE MSA Motala Aif Serneke Allebike ''  
120 56 Matic MAČEK SLO LGS Ljubljana Gusto Santic ''  
121 22   Adam James HANSEN AUS WSA WSA KTM Graz P/B Leomo ''  
122 53   Viktor POTOČKI CRO LGS Ljubljana Gusto Santic ''  
123 11   Antonio BARAC CRO MKT Meridiana Kamen Team ''  
124 242   Veljko STOJNIĆ SRB COR Team Corratec ''  
125 32 Boštjan MURN SLO ADR Adria Mobil ''  
126 83 Eric LUTTER GER PUS P & S Benotti ''   PhotoFinish
127 24 Stefan MARBLER AUT WSA WSA KTM Graz P/B Leomo ''   PhotoFinish
128 195 Edvin LOVIDIUS SWE MSA Motala Aif Serneke Allebike ''  
129 171 Sean FLYNN GBR SRA Swiss Racing Academy ''  
130 45 Colby SIMMONS USA JVD Jumbo-Visma Development Team ''  
131 172   Robin FROIDEVAUX SUI SRA Swiss Racing Academy ''  
132 211 Dries DE POOTER BEL HBA Hagens Berman Axeon ''  
133 76 Tim WOLLENBERG GER PBS Maloja Pushbikers ''  
134 54 Jernej HRIBAR SLO LGS Ljubljana Gusto Santic ''  
135 263 Matija LOJEN CRO mebloJOGI Pro-concrete ''  
136 23 Philipp HOFBAUER AUT WSA WSA KTM Graz P/B Leomo ''  
137 182   Johannes ADAMIETZ GER SVL Saris Rouvy Sauerland Team ''  
138 101   Jack BURKE CAN RSW Team Felbermayr Simplon Wels ''  
139 293 Kobe GODTS BEL TND Team Novo Nordisk Development ''  
140 213 Ivan ROMEO ABAD ESP HBA Hagens Berman Axeon ''  
141 26   Felix RITZINGER AUT WSA WSA KTM Graz P/B Leomo ''  
142 184 Silas KOECH GER SVL Saris Rouvy Sauerland Team ''  
143 166 Moritz HÖRANDTNER AUT TIR Tirol KTM Cycling Team ''  
144 283 Hugo KARS NED Amsterdam Racing Academy ''  
145 223 Juan LOPEZ MORENO COL AQD Astana Qazaqstan Development Team ''  
146 264   Elia CARTA ITA mebloJOGI Pro-concrete ''   PhotoFinish
147 141 Luka ZIHERL SLO CTK Cycling Team Kranj ''   PhotoFinish
148 5 Alessandro PINARELLO ITA BCF Bardiani CSF Faizane' ''  
149 61   Masahiro ISHIGAMI JPN EFD EF Education - Nippo Development Team ''  
176   Yannis VOISARD SUI SRA Swiss Racing Academy DNF
251 Lars HEINIGER SUI SUI Swiss National Team DNF
201   Patrick HALLER GER SWT Santic-Wibatech DNF
42 Tijmen GRAAT NED JVD Jumbo-Visma Development Team DNF
284 Wessel MOURIS NED Amsterdam Racing Academy DNF
71   Corey DAVIS USA PBS Maloja Pushbikers DNF
294   Justin MCQUERRY USA TND Team Novo Nordisk Development DNF
272 Bela WAWRO GER Berthold Radteam DNF
235 Cristian David RICO LEMUS COL CTA Colombia Tierra De Atletas GW Shimano DNF
233 Johan RAMIREZ GIRALDO COL CTA Colombia Tierra De Atletas GW Shimano DNF
96 Sven REDMANN GER RNR Rad-Net Rose Team DNF PhotoFinish
112   Isaac CANTON SERRANO ESP MAN Manuela Fundacion DNF PhotoFinish
164 Kevin PEZZO ROSOLA ITA TIR Tirol KTM Cycling Team DNF
122   Mateusz KOSTANSKI POL VOS Voster ATS Team DNF
132   Michal SCHURAN CZE ATT ATT Investments DNF
135 Jan KAŠPAR CZE ATT ATT Investments DNF
62   Yusuke KADOTA JPN EFD EF Education - Nippo Development Team DNF
175   Alex VOGEL SUI SRA Swiss Racing Academy DNF
265 Žan GORJANC SLO mebloJOGI Pro-concrete DNF
86   Tobias NOLDE GER PUS P & S Benotti DNF
1   Enrico BATTAGLIN ITA BCF Bardiani CSF Faizane' DNF
14   Matteo RABOTTINI ITA MKT Meridiana Kamen Team DNF
74   Felix James MEO NZL PBS Maloja Pushbikers DNF
271 Niels FRIGGE GER Berthold Radteam DNF
41 Darren VAN BEKKUM NED JVD Jumbo-Visma Development Team DNS